Що таке кредитні канікули?

Вийти з важкої фінансової ситуації кредитні позичальники можуть за допомогою відстрочки по платежах або канікул. У містах України багато людей користуються банківськими послугами, мають кредитки, великі і невеликі позики. Вийти зі складної фінансової ситуації їм дозволяють «канікули», схвалені компаніями-кредиторами. На початку квітня 2020 року на території України ввели карантин, пов’язаний з поширенням загрози зараження коронавирусной інфекцією. Це негативно позначилося на бізнесі, економіці, доходи людей. Деякі громадяни тимчасово втратили платоспроможність. Тому кредитні канікули для багатьох стали справжнім порятунком, виходом зі складної ситуації, що наближає до банкрутства.

Причини: коли оформляють кредитні канікули

Позичальник може звернутися в банк, щоб полегшити своє становище, пов’язане з тимчасовою неможливістю внесення платежів. У договорі з компанією умови не обговорюються, але деякі кредитори прописують пункт про зміну графіка виплат у зв’язку з непередбаченими обставинами. Немає стовідсоткової гарантії, що компанія піде назустріч. Але можна звернутися до менеджерів, якщо позичальник:

 • знаходиться в декреті;
 • сильно захворів або недавно поховав близького родича;
 • звільнився з роботи, втратив єдине джерело доходу;
 • терміново відправляється за кордон і не зможе своєчасно вносити оплату;
 • виїжджає на спортивні змагання за кордон;
 • потрапив під скорочення на роботі;
 • відкриває бізнес в іншій державі.

Обставини завжди різні, і банки розглядають їх в персональному порядку. Але при наданні заяви та документів позичальників можуть і відмовити в канікулах.

Важливо! З квітня 2020 року у зв’язку з введенням карантину українські банки стали лояльніше ставитися до позичальників і пропонувати кредитні канікули на кілька місяців. Це торкнулося фізичних осіб і підприємств, які найбільше постраждали від коронавируса. Канікули стали методом недопущення подальшого погіршення якості кредитного портфеля України.

Варіанти відстрочок

Банки України пропонують громадянам і підприємствам наступні варіанти кредитних канікул:

 • відстрочки платежів по основному тілу кредиту або відсотків;
 • відсутність пені і штрафів на прострочені платежі.

Часткова відстрочка – найпоширеніший метод фінансової допомоги від банків. Протягом певного терміну можна не вносити відсотки або основний платіж. А повна відстрочка передбачає відсутність будь-яких виплат, але на неї кредитори можуть піти по дуже вагомих причин. Ще один варіант – трансформація валюти. Якщо курс гривні змінюється, позичальник може вносити гроші в євро або доларах. Але на практиці це рішення використовується рідко.

Важливо! Кредитні канікули не звільняють від погашення всієї позички, але вони дозволять не вносити платежі без неприємних наслідків – штрафів, пені та комісій.

Ініціатори кредитних канікул

У такій якості виступають самі позичальники через важке фінансове становище, представники кредитора (рідко) і колектори. Банк може запропонувати врегулювати проблемне борг шляхом оформлення канікул. Але подібні послуги надаються лише клієнтам з бездоганною репутацією і з поважних причин.

Домовлятися про відстрочку можуть недобросовісні позичальники і представники колекторських агентств. Але це нечастий випадок. Колектори працюють з боржниками, з якими вже не можна домовитися. Тому звернення до банку автоматично виключається.

Особливості оформлення

Банки України висувають різні умови для позичальників, які планують попросити відстрочку. Але передбачений єдиний механізм дії для клієнтів. Він включає наступні етапи:

 1. Повідомлення банку про своє бажання. Можна оповістити менеджера по телефону або особисто відвідати відділення. Спеціаліст розповість про можливості активації послуги та умови її надання.
 2. Збір пакету документів. Крім паспорта та ІПН вам можуть знадобитися довідки, що підтверджують скрутне становище, хвороба, смерть родича і інші важкі обставини.
 3. Відвідування відділення і заповнення заяви про надання кредитних канікул по формі.
 4. Надання додаткових документів з банківського запитом – список поповнюється в залежності від конкретної установи.
 5. Ознайомлення з умовами договору, що регламентує кредитні канікули, і його підписання.

Важливо! Немає сенсу в подачі заяви на надання кредитних канікул, якщо втрата платоспроможності – постійна, а не тимчасова. Тоді часткова або повна відстрочення виплат не врятує ситуацію.

Відповідь за заявою зазвичай надходить від банку через кілька днів після його оформлення. Але деякі компанії готові дати відповідь вже через годину. Вони розглядають кожну ситуацію індивідуально, враховують давні проблеми з позичальниками, їх статус, кількість звернень і сумлінність. Постійним клієнтам компанії можуть піти на поступки. Якщо раніше позичальник не відчував ніяких проблем з погашенням боргу, не ховався від кредитора, йому швидко схвалять канікули.

Складнощі з відстрочкою: коли вона не надається

Кредитні канікули можна отримати, якщо з дати відкриття договору пройшло не менше трьох місяців або стільки залишилося до його закриття. Не дають відстрочку і недобросовісним позичальникам, які неодноразово порушували терміни погашення, мають кілька прострочень без домовленості з банком.

Якщо ви потрапили в складну фінансову ситуацію, але з якихось причин не можете оформити канікули, слід звернутися в банк за перекредітованієм або вивчити програми по реструктуризації. Деякі компанії йдуть на поступки і при наявності невеликої прострочення (кілька днів) можуть надати до 14 «канікулярних» днів. Але це індивідуальний підхід, на який орієнтуються не всі українські банки.

Безкоштовно чи ні

Ідея оформлення кредитних канікул полягає в тому, щоб звільнити фізична або юридична особа від внесення платежів на певний термін. Але банки можуть компенсувати цю послугу продовженням терміну погашення боргу, збільшенням розміру наступних внесків. Всі умови обговорюються в договорі, тому перед підписанням потрібно його скрупульозно вивчити.

Найзручніший і найпоширеніший варіант для платників – призупинення виплати основної частини боргу або відсотків без нарахування пені та накладення штрафів. Банк переходить в «сплячий» режим без застосування санкцій до клієнтів і очікує закінчення терміну дії угоди.

Tengo

1%

Cтавка в день

300 грн.

Переплата по кредиту на 1000 грн. за 30 днів користування

Останні публікації